2014. március 15. / 11:37

Ünnepi rendezvények március 15-én

Nemzeti ünnepünk alkalmával Erdély, Partium és Székelyföld számos településén színvonalas rendezvényekkel tisztelegnek a márciusi ifjak emléke előtt. Az ittHON.ma összefoglalja a sorra kerülő március 15-i ünnepi rendezvényeket.

Illusztráció
Illusztráció


NAGYVÁRAD, 2014. március 15.

10.30 – Koszorúzás Rulikowski Kázmér sírjánál, a Rulikowski temetőben

10.50 – Koszorúzás a nagyvárad-rogériuszi református templom udvarán

11.10 – Koszorúzás Petőfi Sándor mellszobránál, a Petőfi parkban

11.30 – Koszorúzás a Barátok templomának kriptájában, Farszádi Kovács István
                 (Bem segédtisztje) síremlékénél

12.00 – Ünnepi megemlékezés Szacsvay Imre szobránál, az Ezredévi Emléktéren

Orbán Viktor miniszterelnök üzenete nemzeti ünnepünk alkalmából
Tőkés László EP-képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke
Szaval a Szent László Római Katolikus Gimnázium diákja
A Nagyváradi Asszonykórus fellépése
Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt Bihar megyei elnöke
Szavalat és ének: a Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium diákjai
A Váradi Dalnokok fellépése
Koszorúzás
Himnusz, Székely Himnusz
Szervezők: Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, Erdélyi Magyar Néppárt

Tőkés László európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke Nagyváradon vesz részt a koszorúzáson és az ünnepi megemlékezésen, majd a szatmárnémeti rendezvény díszvendége lesz, ezt követően 18 órakor Adorjánban vesz részt az ünnepi istentiszteleten.

CSIKSZEREDA

2014. március 14. / péntek

19.00 óra – A Csíki Kamarazenekar és a sepsiszentgyörgyi Georgius Kamarazenekar ünnepi hangversenye a Városi Művelődési Házban

2014. március 15. / szombat

11.00 óra – Emlékünnepség a Petőfi Sándor Általános Iskolánál

16.00 óra – Megemlékező ünnepség a Gál Sándor-szobornál

16.45 óra – Felvonulás a Vár térre

17.00 óra – Megemlékező ünnepség a Vár téren a Role zenekar közreműködésével

18.30 óra – Gálaműsor a Városi Művelődési Házban:

A Ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium Leánykarának ünnepi előadása

Madéfalvi veszedelem  – a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes műsora

Közreműködnek: Nagy István Művészeti Középiskola kórusa, Ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium Leánykara, Role zenekar, Szent Kereszt Plébánia kórusának férfitagjai, Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, Csíkszentsimoni Ifjúsági Fúvószenekar.
Az ünnepi előkészület, valamint az ünnepség ideje alatt a Vár téren forgalomkorlátozásra kell számítani március 15-én, szombaton 8.00 és 20.00 óra között.

Sándor Krisztina, az EMNT ügyvezető elnöke Csíkszeredában vesz részt az ünnepi rendezvényeken. Március 15-én 14 órakor a Nyerges-tetőn koszorúz, 17 órakor pedig a csíkszeredai Vár téren mond beszédet.

KOLOZSVÁR

2014. március 15. / szombat

10.00 órától ünnepi beszédek és koszorúzás Petőfi szobránál (Hajnal negyed, Erdő / Pădurii utca 11. szám)
11.00 órától felvonulás a Protestáns Teológiától a Főtérig
12.00 órától Ünnepi Ökumenikus Istentisztelet a Szent Mihály templomban
13.30 órától felvonulás az egykori Biasini szállóhoz - Szent Mihály templom, Egyetem utca, Biasini szálló útvonalon
14.00 órától ünnepi műsor, felszólalások, koszorúelhelyezés a volt Biasini szállónál
18.00 órától fáklyás megemlékezés Mátyás király szülőháza előtt

SEPSISZENTGYÖRGY


2014. március 13. / csütörtök


15.00     Kokárdakészítő műhely – A Háromszéki Fürge Ujjak kézimunkakör közreműködésével / Kónya Ádám Művelődési Ház   
18.00     Március 15-i ünnepség a Nyugdíjasok Sugás Szövetsége szervezésében / Székely Nemzeti Múzeum – Bartók terem
18.00     Kiállításmegnyitó: Családban marad 3.  – A 3Mattis kiállítás / Magma Kortárs Művészeti Kiállítótér

2014. március 14. / péntek

18.00    Kiállításmegnyitó: A szabadságharc ereklyéi – kiállítás Gábor Áron születésének 200 éves évfordulója alkalmából / Székely Nemzeti Múzeum
18.00    Kopjafaavató a Magyar Erdélyért Egyesület szervezésében / Református vártemplom – temetőkert
18.00    Csataterek hőse, tömegek lelkesítője – zenés drámajáték az EMI szervezésében és a Cetz János Általános Iskola előadásában / Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron terme

KOSZORÚZÁSOK A SEPSISZENTGYÖRGYI EMLÉKMŰVEKNÉL
10.30    Szemerjai csata emlékműve (református templomkert mellett) – Közreműködik a Gulliver óvoda
11.00    Incze Dániel kopjafás sírhelye (Malomgát utca) – Közreműködnek a Székely Mikó Elméleti Líceum diákjai
12.00    Gábor Áron-szobor és Nicolae Bălcescu-szobor (Csíki negyed) – Közreműködnek a Gödri Ferenc Általános Iskola tanulói
13.00     Váradi–Bartalis siralomház emléktáblája (Lábasház) – Közreműködnek a Mikes Kelemen Elméleti Líceum diákjai
14.00    Gróf Mikó Imre szobra (Erzsébet park) – Közreműködnek a Székely Mikó Elméleti Líceum és a Református Teológiai Líceum diákjai

2014. március 15. / szombat

SZOTYOR
11.00    Koszorúzás – Kőtömbös kopjafa (szotyori református temetőkert)

KILYÉN

11.30    Koszorúzás – ’48-as kopjafás emlékmű (kilyéni református templom)
19.00    Ünnepi műsor – Közreműködik a kilyéni iskola, óvoda és a Búzavirág kórus / kilyéni kultúrház

SEPSISZENTGYÖRGY


11.00    start@marcius15.most – A Plugor Sándor Művészeti Líceum és a szentesi Horváth
Mihály Gimnázium drámatagozatos diákjainak közös eseményművészete / Tein Teaház,    Osonó Bázis, Plugor Sándor Művészeti Iskola
18.00    A Gáll Lajos Futókör emlékfutása – a résztvevők fogadása / RMDSZ székháza
19.00    A Georgius és a Csíki kamarazenekarok közös ünnepi hangversenye. A szimfonikus koncertre érvényesek a hangverseny bérletek, szabadárusításban jegyek a Városi Kulturális Szervezőirodában kaphatók / Tamási Áron Színház nagyterme

KOSZORÚZÁSOK A SEPSISZENTGYÖRGYI EMLÉKMŰVEKNÉL
10.30    Gábor Áron-emléktábla (Bod Péter Megyei Könyvtár épülete) – Közreműködnek a Kós Károly Szakképző Líceum tanulói
11.00    Kossuth Lajos-szobor (Kónya Ádám Művelődési Ház)
11.00    Váradi–Bartalis vesztőhely (Őrkő) – Közreműködnek a Váradi József Álatlános Iskola gimnazistái, illetve a Néri Szent Fülöp Általános Iskola tanulói
11.00    Kiss János ágyúöntő emléktáblája (Olt utca, 16. szám)
12.00    Váradi–Bartalis kőtömbös kopjafa (Váradi József Általános Iskola udvarán) –
Közreműködnek a Váradi József Általános Iskola I–IV. osztályos tanulói
12.00    Az eprestetői csata emlékműve (Állomás negyed) – Közreműködnek az Ady Endre
Általános Iskola diákjai
13.15    1848–49-es honvédemlékmű (Erzsébet park)
15.15    Incze Dániel kopjafás sírhelye (Malomgát utca) – Közreműködik a dr. Kovács Sándor 14-es cserkészcsapat

12.40 - ÜNNEPI FELVONULÁS a Szabadság térre


Nyugati városrészből:
Indulás a Váradi–Bartalis kőtömbös kopjafától (a Váradi-iskolától)
A Szilaj Hagyományőrző Egyesület, a Shagya Lovasklub, az étfalvi Szász Band ‘93
Fúvószenekar és Sepsiszentgyörgy cserkészcsapatai részvételével

Keleti városrészből:
Indulás az eprestetői csata emlékművétől (Állomás negyed)
A rétyi Kováts András Ifjúsági Fúvószenekar, a Székely Virtus Hagyományőrző
Egyesület és Sepsiszentgyörgy cserkészcsapatai részvételével

ÜNNEPI MŰSOR – Szabadság tér
13.45    Körkép avatása Gábor Áron emlékére – Beszédet mond Tamás Sándor, Kovászna Megyei Tanács elnöke, részt vesz Németh Zsolt, a magyar Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és Damokos Csaba, a Képzőművészek Szövetsége sepsiszentgyörgyi fiókjának elnöke
14.00    Szózat
Ünnepi beszéd – Antal Árpád András, Sepsiszentgyörgy polgármestere
Petőfi Sándor: Nemzeti dal – Bartos Barna (ének), Filip Zsombor (gitár), Opra Balázs
(zongora), a Plugor Sándor Művészeti Líceum diákjai
Kányádi Sándor: A kökösi hídon – Szavalja Vadász Bernadette, a Plugor Sándor
Művészeti Líceum diákja
Gábor Áron rézágyúja és a Fehérvári induló – a rétyi Kováts András Ifjúsági Fúvószenekar és a városi egyesített kórusok
Ifjúsági szónok beszéde – Az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) által szervezett szónokverseny nyertese
Földi István: Gábor Áron (regényrészlet) – Nemes Levente színművész
Kossuth Lajos azt üzente; Huszárgyerek, huszárgyerek; Most szép lenni katonának – a rétyi Kováts András Ifjúsági Fúvószenekar és a városi egyesített kórusok
Ünnepi beszéd – Németh Zsolt, a magyar Külügyminisztérium parlamenti államtitkára
Lelkészi áldás – Kovács István unitárius lelkész
Magyar himnusz, székely himnusz

14 órától a városi rendezvényen jelen lesz, Toró T, Tibor, Benedek Erika (Néppárt), Ütő Gusztáv, Kisgyörgy István (EMNT)

2014. március 18-20.

19.00    Háromszék Táncegyüttes: Gábor Áron táncdráma. Rendező-koreográfus: Orza Călin / a színház nagyterme

MAKSA, március 15., szombat:
Az Erdélyi Magyar Néppárt kiemelt ünnepi rendezvénye

9:30 – Koszorúzás a maksai református templom kertjében, áldást mond Györgyi Zsolt helyi református lelkész, köszöntőt mond Bács-Benke László polgármester

10:00 – Vonulás az eresztevényi Gábor Áron-emlékműhöz lovas huszárok kíséretében

10:30 – Koszorúzás a Gábor Áron-emlékműnél

11:00 – Ünnepi műsor a volt eresztevényi iskola udvarán

– ünnepi beszéd: Bács-Benke László polgármester

– ünnepi beszéd: Németh Zsolt parlamenti államtitkár

– Bod Péter Tanítóképző műsora

– ünnepi beszéd: Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke

– Maksai Ifjak műsora

– ünnepi beszéd: Karda Ádám, az Orbán Balázs Általános Iskola igazgatója

– Orbán Balázs Általános Iskola műsora

– Eresztevényi EMI műsora

– Pap Zsolt, eresztevényi református tiszteletes áldást mond

13:45 – Sepsiszentgyörgy, Bodok szálloda előtti tér: a Sepsiszentgyörgyi körkép felavatása

14:00 – Sepsiszentgyörgy, Főtér: Ünnepi műsor. Koszorúzás (részt vesz Benedek Erika, a Kovászna megyei szervezet elnöke is)

17:00 – Csíkszereda, Vár tér, ünnepség, koszorúzás

20:00 – Ünnepi állófogadás: Csíkszereda, Fenyő szálloda

SZÉKELYUDVARHELY


Március 14-én, 17 órától
a Haáz Rezső Múzeumban megnyitják a Kós Károly világa nevet viselő kiállítást, 18 órától pedig a városháza Szent István termében Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész előadását hallgathatják meg az érdeklődők.

Március 15-én 17 órától megnyitják Páll Lajos kiállítását, a Művelődési Házban, majd 18 órától a Szentegyházi Gyermekfilharmónia és Hagyományőrző Huszárcsapat előadására kerül sor az épületben.

19 órától fáklyás felvonulás indul a Művelődési Háztól a Márton Áron térre, ahol ünnepi méltatás, beszédek és szavalatok hangzanak el, majd koszorúzás lesz a Vasszékely-szobornál.

A városi rendezvény keretében koszorúz a Néppárt részéről Zakariás Zoltán és Jakab Attila, az EMNT részéről Nagy Pál és Bíró Levente.

Március 16-án a Stúdió Mozi épületében, 18 órától ünnepi hangversenyt tart a Székelyföldi Filharmónia.

MAROSVÁSÁRHELY

Március 15-én, szombaton reggel tíz órától nyílik meg a főtéren a Pilvax Kávéház, a hivatalos megnyitó után pedig rögtön két  kiállítás is. Újszerű vetélkedőre is sor kerül a nemzeti ünnep kapcsán: a Marosvásárhelyen egyedülálló szónokversenyt a 8-12. osztályosoknak hirdette meg az EMNT, a résztvevőknek március 15. szellemiségéről kell beszédet mondaniuk, amelyet értékelni fognak.

A Petőfi-szobornál 16 órától kezdődik az ünnepség, beszédet mond a Nemzeti Összetartozás Bizottságának alelnöke, Hidvéghi Balázs, valamint Portik Vilmos a Néppárt Maros megyei elnöke.

Az RMDSZ hagyományos március 15-ei ünnepsége 14 órától kezdődik a Postaréten a Székely Vértanúk emlékművénél.

Március 15-én 12 órától a Bernády téren, a Bem-emlékplakett koszorúzására kerül sor. Ezzel emlékeznek Bem Józsefre, aki 1848 júliusában Teleki Domokos házában szállt meg, majd innen indult Petőfi Sándor kíséretében a fehéregyházi csatába.

BARÓT

Baróton a Véczeri emlékműnél tartják a megemlékezést március 15-én, 15 órakor, majd a város központjába toborozzák a lovasokat és gyalogosokat. A rendezvénysorozat a Diákdombon tartott ünnepséggel ér véget.

Véczeri Emlékmű, majd Főtér, koszorúzás a Kossuth emléktáblánál. Szép Béla, Kencse Sándor  (Néppárt), Bocz Zoltán és Gombos Andrea (EMNT)

17:30 – Zathureczky-temető: főhajtás és koszorúzás a Simonffy Sámuel orvos és Zathureczky István huszárkapitány sírjánál (Benedek Erikával, a Néppárt Kovászna megyei szervezetének elnökével)


KÉZDIVÁSÁRHELY

Március 15-én ünnepi koszorúzások kezdődnek 10 órakor, a Szacsvay János-domborműnél, a Petőfi-domborműnél és Turóczi Mózes sírjánál.

A Gábor Áron-téri ünnepi műsor délelőtt 11 órakor veszi kezdetét, a város iskolái, a hagyományőrző csapatok és a környező falvak képviselői felvonulásával. A rendezvényen jelen lesz Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese és Csige Sándor, a csíkszeredai magyarországi főkonzulátus vezető konzulja is.

A kézdivásárhelyi ünnepi rendezvénysorozatot a Háromszék Táncegyüttes Gábor Áron című táncdrámájának bemutatója zárja a Vigadóban.

11 órakor: tárlatmegnyitó, amatőr festők kiállítása, városi rendezvény, Taierling Johann (EMNT), Balázs Attila (Néppárt)

ÉLESD
Március 15, szombat

16 óra - ünnepi ökumenikus istentisztelet az élesdi református templomban, utána koszorúzás Dávid József honvéd sírjánál az élesdi temetőben.

17:30 - Pilvax kávéház - ünnepi műsor a református kultúrotthonban (REKKO)

NYERGES-TETŐ

Március 15. - 14 óra. A Nyerges-tetőn is megemlékeznek az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulójára. Az ünnepi megemlékezés szombaton 14 órától kezdődik, lesz huszárfelvonulás, az ünnepi beszédeket közös ima, és alkalomhoz illő műsor követi, majd elhelyezik a kegyelet koszorúit az emlékműnél.

SZATMÁRNÉMETI

Március 15, szombat


15.00 Kossuth-kert: Szózat, beszédek

Tőkés László, az EMNT elnöke

Langerné Victor Katalin, a budapesti Magyarság Háza igazgatója

Orbán Viktor levele

Zatykó Gyula a EMNP Partiumért felelős alelnöke

Az ünnepi műsor közreműködői:

Birinyi József népzenész

Berta Alexandra népzenész, népdalénekes

Kovács László népzenész

László Zita színművésznő

István István a Szatmárnémeti Északi Színház színművésze

Bartók Béla Hagyományőrző Egyesület kórusa, vezényel Hencz József

16.30 Koszorúzás a Kossuth-emléksírnál – Ima: Nt.Korda Zoltán református lelkipásztor

17.30 órától Ünnepi műsor a Szatmár megyei múzeum dísztermében

19.00 Állófogadás az EMNT székházában

ZILAH

Március 15, szombat
A templomkertben istentisztelet után koszorúz Sándor József (EMNT), a Minta részéről Major Attila, a Néppárt részéről Kelemen Norbert.

SZILÁGYCSEH


Március 15, szombat
Az egyházi rendezvény keretében koszorúznak: Sándor József (EMNT), Kim Róbert (Minta), Baksai Károly (Néppárt)

NAGYBÁNYA

Március 15, szombat
A városi rendezvényen koszorúz Hupka Félix (Néppárt) és Szaniszló József (EMNT)

FELSŐBÁNYA

Március 16-án: ünnepi mise a Nagyboldogasszony templomban, majd koszorúzás a római-katolikus és református temetőkben, Hupka Félix (Néppárt), Szaniszló József (EMNT)

KOLTÓ


Március 16-án 10:30-tól: istentisztelettel veszi kezdetét az ünnepi program, majd lovasfelvonulás és koszorúzás a Petőfi Sándor és Szendrei Júlia szoborcsoportnál, valamint gróf Teleki Sándor sírjánál a református temetőben. Hupka Félix (Néppárt), Szaniszló József (EMNT)

HOSSZÚMEZŐ

Március 15, szombat
16 órától: istentisztelet, majd koszorúzás: Hupka Félix (Néppárt), Szaniszló József (EMNT)

ERDŐVIDÉK

Március 14-én: megemlékezés a Bodvaji Hámornál, Toró T. Tibor, Benedek Erika (Néppárt), Bocz Zoltán (EMNT)

GYERGYÓSZÁRHEGY

Március 15, szombat
11-től szentmise, megemlékezés, koszorúzás
Danguly Ervin, megyei tanácsos és Kolcsár András, helyi tanácsos

GYERGYÓALFALU

Március 15, szombat
10 órakor séta a temetőbe, ezt követően megemlékezés, Szilágyi Levente helyi elnök és Ilyés Róbert helyi tanácsos.

MAROSHÉVÍZ


Március 15, szombat
17 órakor mise, megemlékezés, koszorúzás a templomkertben. A Néppárt nevében koszorúz Hobaj Szabolcs Lóránd elnök és Orbán Judit.

GYERGYÓSZENTMIKLÓS

Március 15, szombat
11-től mise, felvonulás, megemlékezés a Petőfi szobornál. A Néppárt nevében koszorúz: Antal Szabolcs, elnök, az EMNT nevében koszorúz Bákai Magdolna, elnök.

GYERGYÓTÖLGYES

Március 16, 11 óra: mise, megemlékezés, a helyi Néppártot képviseli Bartis Zsolt, elnök

BRASSÓ


Március 15, szombat
11-től a Tanács téren, a Bem-emléktáblánál koszorúzás, Zakariás Barna (EMNT), Sándor Levente (Néppárt)

BODOLA

Március 15, szombat
12-től a honvéd síroknál koszorúzás, Csiki Kálmán beszédet mond, Bartus Levenete és Toró Tamás koszorúz

ALSÓTÖMÖS

Március 15, szombat
15 órától a honvéd síroknál koszorúzás, Kovács Lehel beszédet mond

ARAD

Március 15, szombat
16 óra, városi rendezvény, koszorúz az EMNT Arad megyei szervezete nevében Nagy István, Borbély Zsolt Attila

ÚJBESENYŐ

Március 15, szombat
11 órakor a honvéd obeliszk koszorúzása, Kása Zsolt és Balaton Zoltán (Néppárt), Vetési Zoltán (EMNT),

KOVÁSZNA


Március 15, szombat
15 órakor koszorúzás az 1848-as emlékműnél, Szabó Tünde (EMNT)
Impresszum